Warsztaty i spotkania w dzikości

Cześć

Jeśli tu jesteś chcesz na pewno więcej info na temat moich dzikich spotkań.

Prowadzę od kilku lat dzikie spotkania z naturą w totalnym trybie slow. Najważniejsze to poczuć się w tym monecie dobrze w tym miejscu i czerpać jak najwięcej!

Ja tylko pokazuje możliwości co Matula Natura robi resztę.

Warsztaty prowadzę w dowolnie wybranym miejscu na terenie kraju.

Jestem przygotowana na pracę w centrum miasta jak i w kompletnej dzikości.

Maści, uciery i mazidła

Dziś zanurzymy swe dłonie w sztukę wytworu maści znaną już od wieków i praktykowaną przez nasze prababki. Odczarujemy tą dziedzinę i zaczniemy sami wykonywać maści od oczątku do końca by móc w razie problemu w domowych warunkach ją odtworzyć. Porozmawiamy o roślinach o maceratach o wyciągach. Jak je skonstruować i jak o nie dbać. Z jakich liści, korzeni, kwiatów czy jakich grzybów wyciągnąć same wspierające nas dobro.

Kiedy zbierać jak przetwarzać i z czym łączyć by uzyskać zdrowotne mazidło wspierające.

Smużki i kadzidła

Dym to pierwsza, po wynalezieniu ognia, forma – jedna z form – w jakich rośliny ukazują swoje co niektóre właściwości. Praktyka okadzania była stosowana jako codzienny “rytuał”. Wybierano do tego rośliny o gęstym dymie, o zdolnościach odkażających i intensywnym zapachu. Najważniejszą cechą było powolne tlenie się i wydobywanie się gęstego, aromatycznego dymu. 

Ludowe mazidła

Spotkamy się przy aromacie wiejskich, polnych, łąkowych ziół i pogadamy jak niegdyś nasze babki dbały o swoją urodę. Jakich produktów dostępnych używały, jak z otaczających ich chwastów i produktów z kuchennej półki czarowały maseczkę na twarz, zdrowotną sól do kąpieli lub odżywkę do włosów.  Na warsztatach omówimy skuteczne ludowe sposoby upiększające i nadające blasku. Opowiemy sobie jak w naszych rodzinach dbano o zachowanie młodości i jakich magicznych sztuczek używano.

Tajemnicze oleje

Spotkamy się w ciepłym tajemniczej przestrzeni pełnej otulających
woni zamkniętych w olejach i olejkach.
Przy aromacie wiejskich, polnych, łąkowych i
mocno leśnych roślin przejdziemy się na
magiczny spacer. Poznajmy tajniki alchemiczne tworzenia wonnych olejów by osoba nam miła spojrzała na nas łaskawszym okiem czy by szczęście znów zawitało w nasze progi.

Ziołomydła

Warsztaty będą bazować na roślinach o wysokich walorach kosmetycznych. Do wykonania mydeł użyjemy olejów prostych i łatwo dostępnych do ponownego powtórzenia w warunkach domowych.
Opowiem o rodzajach mydła i w prosty sposób wytłumaczę jaka chemiczna magia tam zachodzi. Po wprowadzeniu w świat zmydlania i ługowania nastąpi przedstawienie roślin, na których
będziemy pracować.
Wykonamy metodą tradycyjną mydła sodowe, które będą mocno esencjonalne i ziołowe.

Lanie świec

Historia świec jest fascynująca, złożona, a
czasem nawet zaskakująca. Zagłębmy się w
produkcje od jego początków aż po dzień
dzisiejszy Tworzenie świec to swoisty roztułał gdzie nadajemy jej intencyjnie mocy sprawczej.

Na warsztatach opowiem o historii świec. Z czego były wykonywane czym były rushlights i jak doszliśmy do pięknych i zapachowych świec.
Opowiem o odzyskiwaniu wosku, jak się go
przerabia i czym jest.
Pokażę na żywo stracą technikę lania świec które staną się nieodzownym elementem codziennych jak i cyklicznych rytuałów

Nalewki i intrakty

Nauczymy się jak zamknąć w butelce uzdrawiającą moc otaczających nas roślin.

Nauczymy się kiedy należy pozyskiwać materiał do intraktu, jak z nim pracować oraz jak wykorzystać go w późniejszym czasie podczas doświadczających nas bolączek. Które przyniosą nam ulgę w bólach mięśniowych, a które uspokoją nasz układ nerwowy.

Na warsztatach wykonamy intrakty dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Spotkanie grzybowe

Gdyby nie grzyby nie byłoby niczego! To hasło przewodnie warsztatów. Pracować będziemy na grzybach występujących naturalnie w danym okresie. Bazowe grzyby mogą się zmieniać w zależności przede wszystkim od terminu warsztatów. Będzie i białoporek, siarczak, błyskoporek jak i dzieżka lub uszak.

Mówić będziemy o grzybach nie tyle jeśli chodzi o ich walory smakowe i to że nadają się świetnie do krokietów i sosów. Obalimy utarte stereotypy, że grzyby nie mają żadnych właściwości odżywczych.

Przede wszystkim będziemy dyskutować o nich w kontekście ich leczniczych właściwościach i zastosowaniu w kuchni kosmetyce i magii.

Chwasty zielsko i badyle

Zapraszamy na spotkanie w którym poznamy kilkanaście najpopularniejszych gatunków roślin l bytujących tuż obok nas.

Na łąkach, bagnach na parapetach czy w ogrodach. Porozmawiamy o tym, które gatunki mogą wesprzeć nas w osłabieniu, a jakie przy niedogodnościach brzusznych. Jakie nas upiększą, a jakie dodadzą energii i wigoru!

Nauczymy się kiedy zbierać dany gatunek, poznamy jego właściwości i dowiemy się jak je przetwarzać. Napijemy się naparów, które wprawią uczestników nie tylko w dobry nastrój, ale przełamią lęki do dzikich roślin.